Ok, oletame, et oled võtnud nõuks oma kaalu langetada. Mõte või siis ka lubadus, mis reeglina tekib seoses ka tervislike põhjuste või mingi suure sündmusega nagu Jaanipäev, aastavahetus, vanuseline verstapost jne. Tead ju küll, et „Ok, pärast Jaanipäeva võtan ennast käsile, ei enam meeletutes kogusest šašlõkki, õlut ja jäätist“, tuttav teema. Ja asi ei puuduta ainult Sind – kui ka…
Ikka ja alati olen ma oma toitumiskavades soovitanud inimestel juua piisavalt vett ja võiks ehk juua enne, kui janu tekib. Tekkinud janutunne tähendab juba vedelikudefitsiiti Sinu kehas, mis vajab kindlasti kompenseerimist. Kui palju vett juua – keskeltläbi võiks see olla vahemikus 25-35, võib olla isegi ka kuni 40ml vett inimese 1 kehakilogrammi kohta, kuid veevajadus sõltub mitmest füsioloogilisest ja tegevusega…
Kõik suuremad söögikorrad peaksid sisaldama kõiki meile olulisi toitaineid – nii süsivesikuid, valke kui ka rasvu. Miks just nii? Aga seetõttu, et süsivesikud imenduvad suhteliselt kiiresti ja lihtsalt (energiat vaid lühikeseks ajaks), valgud aga aeglaselt ja kauem (kõht kauem täis). Osa süsivesikuid kulub aga ka valkude omastamiseks ning seega väheneb süsivesikute kehakaalu tõstev toime (süsivesikute üleliigsus ongi enamasti kehakaalu tõusu…
Nagu paljude muude asjadega, mis inimestele huvi pakuvad ning millest nende elu ja eluviis suuremal või vähemal määral sõltub, nii käib ka toitumisega kaasas teatud hulk müüte. Neid on mitmeid, kuid ma nimetaks siinkohal ära mõned neist. Lisan need siia lihtsalt kinnitamaks kogu eelpool kirjapandut infot ning katsun seda teha lihtsate sõnadega, et ka need, kes ei ole eelnevaid postitusi…
Kõige lihtsam reegel ehk KULDREEGEL – tea ALATI, mida Sa sööd! Indrek Otsus (ja vist mitte ainult tema) on öelnud, et „Sa oled see, mida Sa sööd!“ . Ehk siis kui Sa sööd sardelle, siis (palun vabandust) see Sa ka oled! Lihtne, kuid kuidas teada, mida ja millal süüa? Reegel number 1: Õpi eristama toitaineid üksteisest ehk siis tee omale…
On fakt, et organiseeritud kehaline aktiivsus ehk treening pluss kontrollitud toitumine pluss veel üks muutuja – uni, toovad ja loovad parima tulemuse. Kusjuures kontrollitud toitumine ei ole siin kaugeltki mitte tähenduses „dieet“ ega „nälgimine“. Vastupidi – süüa tuleb piisavalt palju ja piisavalt mitmekesiselt, et kõik see, mis oleme omale eesmärgiks võtnud ja seadnud, ka tõepoolest teostuks ja tõeks saaks. Alustame…