Kaalu hoidmine ja soovitatav päevane kalorihulk

Kui oled saavutanud soovitud kaalu, siis ilmselgelt, kui Sul pole tahtmist hakata taas tüsenema, tuleb Sul tegeleda saavutatud kehakaalu hoidmisega. Samas ei saa kord juba saavutatud kehakaalu ainsaks kriteeriumiks olla ka vaid kaalunumber.

Olen nõus, et kehakaal on Sinu tervise seisukohalt oluline, sest mida suurem koormus langeb Sinu liigestele (eriti siis, kui nad on ka treenimata), seda raskem on Sul oma igapäevastes toimetustes hakkama saada. Oluline argument on ka peegelpilt ning paljudel juhtudel olen ma inimestele, kes on saavutanud oma nö „unelmate kaalu“, soovitanud kontrollida edaspidi saavutatud tulemit kahe muutuja läbi – need on kehakaal ja peegelpilt!

Kui Su kehakaal hakkab tasapisi taas tõusma, kuid treeningute kaasabil paraneb pilt, mida näed peeglist,  siis kumb on olulisem, kas number kaalul või isik, keda näevad teised ja kes Sulle endale ka peeglist paistab?

Kuigi jah, keegi ei väida, et kaalu hoidmine saab olema lihtsam kui selle langetamine. Ja seda eriti siis, kui treenid suhteliselt intensiivselt. Treenides palju Sa ka kulutad palju energiat, mis omakorda annab Sulle võimaluse ka süüa rohkem. Siin peitub aga üks aga – lihtne on süüa rohkem, kui Sul tegelikult vaja peaks minema.

Seega pead Sa nii või teisiti teadma, mida ja kuidas süüa ja teha seda just niipalju, et keha suudaks rasketest treeningutest taastuda ning kehakaal ei hakkaks vaatamata suurele toidukogusele kasvama. Ehk siis pead sööma täpselt niipalju kui Sa kulutad ning siinkohal on Sul kindlasti abiks erinevad internetist leitavad kalorikalkulaatorid.

Kuid ei ole olemas ühest vastust küsimusele, kui palju Sa peaksid sööma, et muutuda. Et Sinu keha muutuks. Kõik on kinni Sinu elustiilis:

·    Kas Sa lähed jala tööle?
·    Kas Sa kaevad nädalavahetusel oma kapsamaad?
·    Liigud Sa vaid ühistranspordi ja/või autoga?
·   Milline on lihasmassi osakaal Sinu kehas? Suurematel lihastel on suurem energiakulu ning see tähendab, et suurema lihasmassiga inimesed võivad ka süüa rohkem!
·   Kui vana Sa oled? Mida vanemaks, seda aeglasemaks muutub ka inimese ainevahetus ja seda väiksemaks tema ööpäevane kalorivajadus.
·    Kui palju Sa teed trenni?
·    Milline on Sinu eesmärk?

Kõigile neile küsimustele peaksid Sa tegelikult ise vastuse leidma, sest sellest sõltub Sinu toiduplaan! Kuid Sul tasuks ka meeles pidada, et erinevate valemite ja kalkulaatorite abil saad Sa välja arvutada vaid ligiliähedase numbri ning sellesse ei tohiks suhtuda paanilise tõsidusega. Lisan siia kaks lihtsat valemit, kuid veelkord – kumbki neist ei pretendeeri absoluutsele tõele.

Kerge töö tegijad :

Kehakaal (kg) x 35 = soovitatav päevane kalorihulk
(kerge töö tegijate hulka võib lugeda linnainimesed ning ka inimesed, kes treenivad ca 2x nädalas ning kelle harrastuste hulka kuuluvad treeningud a la kepikõnd, ujumine, jooga, Pilates)

Füüsilise töö tegijad:

Kehakaal (kg) x 45 = soovitatav päevane kalorihulk (füüsilise töö tegijate hulka võib lugeda maatööd tegevad inimesed ning ka inimesed, kes treenivad 3 või rohkem kordi nädalas ning kelle treeningud on intensiivsed)

Ahjaa, üks internetiavarustest leitud kalkulaator on siin.

Tegelikult aga ei olegi mitte niivõrd tähtis see, kui suur on Sinu päevane kalorihulk, vaid hoopis olulisem on tasakaal kulutatud ja tarbitud energiahulga näol. Siin aitab Sinu kaal …. ja peegelpilt 🙂

2 Comments

  • tiina
    Posted 19. veebr. 2010 15:17 0Likes

    Kalorinormi jaoks on hoopis täpsem valem olemas, mis võtab arvesse palju parameetreid. Vaata http://www.kaaluabi.ee – arvutab kehamassiindeksi ja kalorinormi

  • Raivo Piiber
    Posted 20. veebr. 2010 20:53 0Likes

    Tänud vihje eest! Eks neid kalkulaatoreid ole rohkemgi ja ehk leiab igaüks endale sobiva. Samas ei ole ka kilokaloripealt võimalik energiatarvet ja – vajadust välja arvutada, seega on oluline vaid suurusjärk:)

Add Your Comment

 
Kehasalong
Hedon
Workoutshop
Vitashop
Stuudiopunkt
 

Treenitargalt.ee © 2009 - 2024 Kõik õigused kaitstud.